Regulacje zmorą deweloperów
Mając ponadroczne doświadczenie funkcjonowania ustawy deweloperskiej, warto pomyśleć o jej nowelizacji. Niektóre zapisy, mające ułatwić klientom proces zakupu na rynku pierwotnym, znacząco go skomplikowały i podniosły koszty obsługi transakcji.
Rynek deweloperski został mocno przeregulowany, co nie wyszło na dobre ani firmom budowlanym, ani tym bardziej klientom. Bez poprawy obowiązującego prawa i wprowadzenia nowatorskiego programu wsparcia zakupu nowych mieszkań sektor nie wyrwie się z marazmu. Musimy także zadbać o rozwój tzw. zielonego budownictwa.
Standard życia wyznaczony administracyjnie
Regulacje rynku mieszkaniowego, co do założeń, powinny korzystnie wpływać na cały rynek, jednocześnie stabilizując go w stronę podstawowego celu ekonomicznego, jakim jest zrównanie popytu z podażą. Ostatnie doświadczenia wskazują, że rynek mieszkaniowy jest podatny na czynniki zewnętrzne oraz makroekonomiczne. Tworząc instrumenty mające wspierać rozwój, należy rozważać ich konsekwencje dla całej branży, a przede wszystkim dla jego najważniejszego ogniwa, jakim jest klient.
Wprowadzanie programów rządowych wspierających zakup mieszkań na rynku pierwotnym jest, co do zasady, rozwiązaniem wskazanym. Branża mieszkaniowa, a ogólniej budowlana, odpowiedzialna jest za kilkuprocentowy udział w corocznym wzroście PKB kraju. Jest niewątpliwie jedną ze strategicznych branż dla całej gospodarki. Programy rządowe powinny stymulować rozwój branży i wspierać uczestników rynku, jednak pozostawić znaczną swobodę co do zakresu i kierunku zmian.
Odnośnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta