Okres macierzyństwa to też czas pracy szczególnej
Aby uzyskać emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach, trzeba wykazać odpowiedni jej staż. Wlicza się do niego okresy zwolnień lekarskich, urlopów macierzyńskiego i wypoczynkowego
Nie uwzględnia się natomiast czasu, na jaki pracownikowi powierzono wykonywanie innej pracy. Wiele osób stara się o uzyskanie emerytury w obniżonym wieku, powołując się na wykonywanie pracy w szczególnych warunkach. Możliwość taką przewiduje art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna).
Jakie uprawnienia
Ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, jeżeli 1 stycznia 1999 r. osiągnęli okres:
- zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym do nabycia prawa do świadczenia oraz
- składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27 ustawy emerytalnej.
Zasadnicze znaczenie ma to, czy zainteresowany wykonywał pracę wymienioną w wykazach stanowiących załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).
W praktyce pojawia się problem związany z okresami choroby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta