Kiedy warto płacić uproszczone zaliczki
Jednym ze sposobów optymalizacji podatkowej jest przekazywanie fiskusowi co miesiąc daniny w stałej wysokości obliczonej na podstawie wcześniejszych dochodów
Przepisy obu ustaw o podatku dochodowym przewidują możliwość wpłacania przez podatników zaliczek (w przypadku ustawy o PIT – zaliczek od dochodów z działalności gospodarczej) obliczanych w sposób uproszczony (art. 44 ust. 6b ustawy o PIT i art. 25 ust. 6 ustawy o CIT).
Dwa warunki
Z możliwości tej mogą korzystać podatnicy, którzy spełniają łącznie dwa warunki:
1) prowadzą działalność gospodarczą przynajmniej trzeci rok podatkowy (a zatem obliczać zaliczek w sposób uproszczony nie mogą podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym – art. 44 ust. 6e ustawy o PIT oraz art. 25 ust. 8 ustawy o CIT),
2) w przynajmniej jednym z dwóch zeznań złożonych w ciągu ostatnich dwóch lat podatkowych wykazali dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości powodującej obowiązek zapłaty podatku (w przypadku podatników PIT) albo podatek należny (w przypadku podatników CIT).
Uproszczony sposób obliczania zaliczek polega na tym, że zaliczki te przez cały rok wynoszą 1/12 podstawy ich obliczenia (chyba że wystąpią szczególne zdarzenia skutkujące zmianą podstawy obliczania zaliczek – art. 44 ust. 6f ustawy o PIT oraz art. 25 ust. 9 ustawy o CIT).
Ile u osób fizycznych, a ile u prawnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta