Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnianie rodziców

16 sierpnia 2013 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Ograniczenia dotyczące zasad łączenia etatu z opieką nad dzieckiem dotyczą jedynie własnych pracowników. Nie obejmują dodatkowo zatrudnionych osób, które w innej firmie korzystają z urlopu macierzyńskiego

- Nasza pracownica jest na rocznym urlopie rodzicielskim na dziecko, które urodziło się 20 czerwca br. Teraz zmieniła zdanie i chce wrócić do firmy na pół etatu. Dla nas byłoby to na rękę. Czy jest to możliwe?

Tak, ale dopiero po wykorzystaniu pełnego 20-tygodniowego podstawowego urlopu macierzyńskiego. Kodeks pracy dopuszcza możliwość łączenia pracy zawodowej z opieką nad maluchem, ale dopiero w czasie przebywania na dodatkowym urlopie macierzyńskim (kolejne 6 tygodni) lub urlopie rodzicielskim (następne 26 tygodni). Wówczas aktywna mama może wrócić do pracy w macierzystej firmie, jednak w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Przepisy nie pozwalają natomiast na łączenie korzystania z podstawowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił tego wolnego. Wyjątkowo jest to możliwe, gdy:

- matka dziecka przerywa podstawowy urlop macierzyński, jeżeli wykorzystała co najmniej 14 tygodni tego urlopu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9614

Wydanie: 9614

Spis treści
Zamów abonament