Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszuści nie tracą majątków

16 sierpnia 2013 | Kraj | Grażyna Zawadka
Państwu nie udało się położyć ręki np. na majątkach członków gangu pruszkowskiego, którym kierował m.in. zwolniony niedawno z więzienia Andrzej Z., „Słowik”
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Państwu nie udało się położyć ręki np. na majątkach członków gangu pruszkowskiego, którym kierował m.in. zwolniony niedawno z więzienia Andrzej Z., „Słowik”

Jeśli policja nie dostanie więcej uprawnień, państwo nadal nie będzie sobie radzić z odbieraniem przestępcom owoców ich działalności – ostrzegają eksperci.

Dorabiają się fortun na handlu narkotykami, oszustwach na VAT czy paliwowych. Kiedy wpadają, często okazuje się, że na ich kontach jest niewiele pieniędzy, a majątek należy do rodziny. Jak sprawdziła „Rz", chociaż śledczy coraz aktywniej na poczet kar i naprawienia szkód zajmują mienie podejrzanych, to ostatecznie kwoty, jakie udaje się odzyskać – gdy je porównać ze stratami – są na ogół śmiesznie małe.

Litwa może więcej

Na początek przykład jednego z nielicznych sukcesów w tej materii.

Międzynarodowy gang rozbity ostatnio przez CBŚ i skarbówkę w rok okradł państwo, dokonując oszustw paliwowych na 146 mln zł.  Sprowadzał blisko tysiąc litrów paliwa dziennie z krajów nadbałtyckich. Płacił cło i akcyzę, ale kantował na VAT. Śledczy zajęli konta i majątek podejrzanych wart 36 mln zł – pieniądze, sztabki złota i biżuterię. – To jedno z najwyższych zabezpieczeń w naszych śledztwach – mówi „Rz" Krzysztof Wojdakowski z Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku.

Tu udało się zabezpieczyć jedną czwartą kwoty, na jaką podejrzani mieli okraść państwo. Z kolei mienie warte kilka milionów złotych (m.in. mieszkania, auta i pieniądze) zajęli śledczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9614

Wydanie: 9614

Spis treści
Zamów abonament