Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Studenci dają zarobić na najmie

16 sierpnia 2013 | Ekonomia | Grażyna Błaszczak
Miesięczna opłata za pokój jednoosobowy w akademiku wynosi od ok. 300 do ponad 500 zł. Wynajem kawalerki pochłania 900 zł – 1,5 tys. zł.
źródło: Rzeczpospolita
Miesięczna opłata za pokój jednoosobowy w akademiku wynosi od ok. 300 do ponad 500 zł. Wynajem kawalerki pochłania 900 zł – 1,5 tys. zł.

Ponad 66 tys. zł wyda student na wynajem kawalerki w czasie 5-letnich studiów w Warszawie. Około 37 tys. zł – zajmując taki lokal w Toruniu.

Analitycy serwisu Szybko.pl policzyli całkowite wydatki mieszkaniowe, które musi ponieść młody człowiek, aby mógł studiować w danym mieście przez 5 lat, zakładając, że spędza w wynajętym lokalu dziewięć miesięcy w roku.

– Minimalny koszt zakwaterowania oscyluje wokół 12 tys. zł i jest to cena miejsca w akademiku w Łodzi w czasie całych studiów. Najdrożej za akademik zapłaci student w Poznaniu: przez pięć lat wyda około 15 tys. zł – mówi o badaniach rynku Marta Kosińska, ekspert serwisu Szybko.pl.

Z analiz stawek najmu wynika, że akademiki są dwa, a nawet trzy razy tańsze od prywatnych kwater. W wielu miastach standardem dorównują mieszkaniom prywatnym.

Ile za pokój

– O cenie miejsca w akademiku decyduje przede wszystkim standard, w jakim przyjdzie studentowi mieszkać. Wyremontowane czy nowsze akademiki mogą być od 50 do 100 zł miesięcznie droższe od tych o niższym standardzie – mówi Anna Prorok, ekspert akcji „Wynajmuj bezpiecznie".

Najdroższe są pokoje jednoosobowe. Ceny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9614

Wydanie: 9614

Spis treści
Zamów abonament