Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się przygotować do kontroli ZUS

16 sierpnia 2013 | Dobra Firma | Mateusz Rzemek

Wizyta inspektora musi być wcześniej zapowiedziana. Przedsiębiorca powinien też wiedzieć, jakie dokumenty ma udostępnić

ZUS przychodzi do przedsiębiorców najczęściej na zaplanowane wcześniej kontrole. Zdarzają się jednak także kontrole interwencyjne, gdy sygnał o nieprawidłowościach w naliczaniu i odprowadzaniu składek przez danego przedsiębiorcę trafił do ZUS od pracownika czy inspekcji pracy.

Inspektor w czasie kontroli bada w pierwszej kolejności, czy przedsiębiorca w odpowiednich terminach zgłosił do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego wszystkie osoby, które powinien, oraz obliczył składki w prawidłowej wysokości.

W czasie kontroli przedsiębiorca ma obowiązek udostępnić inspektorowi ZUS wszelkie dokumenty na temat ubezpieczenia, a także na prośbę inspektora przygotować ich kserokopie.

Krok 1. Ustal, czy zawiadomienie jest prawidłowe

Przepisy chroniące przedsiębiorców przed niezapowiedzianymi kontrolami zawarte są w art. 77 i następnych ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W myśl tych przepisów każda kontrola, nie tylko zresztą ZUS, nie może rozpocząć się wcześniej niż po upływie 7 dni od odebrania przez przedsiębiorcę zawiadomienia w tej sprawie. Doręczenie zawiadomienia o kontroli odbywa się najczęściej pocztą za potwierdzeniem odbioru, ale może zostać wykonane osobiście przez inspektora kontroli ZUS.

Zgodnie z art. 79 ust. 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli, poza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9614

Wydanie: 9614

Spis treści
Zamów abonament