Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa powoli wychodzi z recesji

16 sierpnia 2013 | Ekonomia | Agnieszka Kamińska Hubert Kozieł
Europejska gospodarka przyspiesza
źródło: Rzeczpospolita
Europejska gospodarka przyspiesza

Euroland w drugim kwartale roku złapał oddech. Polska gospodarka też wskoczyła na wyższy bieg. Teraz będziemy mozolnie wydobywać się z dołka.

Po pięciu kwartałach hamowania wzrost naszego PKB lekko przyspieszył. W drugim kwartale wyniósł 0,8 proc. rok do roku wobec 0,5 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2013 r. Taki wstępny szacunek podał GUS i tego spodziewali się ekonomiści. W ujęciu kwartalnym gospodarka urosła o 0,4 proc., czyli najmocniej od połowy 2011 r.

Lepsze dane z Europy

Więcej pozytywnych niespodzianek napłynęło z Europy. Gospodarka strefy euro w II kwartale powiększyła się o 0,3 proc., licząc kwartał do kwartału. Dane te okazały się nieco lepsze od prognoz, a w eurolandzie zakończyła się trwająca 18 miesięcy recesja. – Strefa euro ma wciąż przed sobą bardzo daleką drogę, jeśli chodzi o wypracowywanie wzrostu gospodarczego na takim poziomie, by można było mówić o ożywieniu. Poczucie ulgi powinno jednak na jakiś czas zatriumfować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9614

Wydanie: 9614

Spis treści
Zamów abonament