Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycje w firmy, kulturę i transport

16 sierpnia 2013 | Ekonomia | Artur Osiecki
Na rzece Redze za euro z Unii Europejskiej powstały przystanie kajakowe w powiecie gryfickim
źródło: umwz
Na rzece Redze za euro z Unii Europejskiej powstały przystanie kajakowe w powiecie gryfickim

Zachodniopomorskie za dotacje z Brukseli wspiera przedsiębiorców, szpitale, instytucje kultury i zdrowia.

Z pieniędzy europejskich korzystają też studiujący. Dzięki dotacji z Unii słuchacze Akademii Morskiej w Szczecinie zyskali specjalistyczną pracownię dydaktyczną. Chodzi o centrum symulacyjne terminalu LNG i symulator ładunkowy statków do przewozu ładunków ciekłych, które powstały na terenie uczelni.

Symulator jest używany w zajęciach dydaktycznych dla studentów II roku o specjalności transport morski. Przedmiotem ćwiczeń jest eksploatacja zbiornikowców i gazowców oraz przewozy morskie. Podczas zajęć studenci poznają wszystkie procesy eksploatacyjne, jakie zachodzą podczas załadunku i wyładunku statku. Ich zadaniem jest zaplanowanie załadunku, transport, a następnie wyładunek w ściśle określonych warunkach, zgodnie z przepisami obowiązującymi na terminalach i statkach przewożących ładunki płynne.

Dzięki symulatorowi studenci zapoznają się również z systemami statkowymi, a w szczególności z urządzeniami oraz procedurami dotyczącymi przeładunku. Uczelnia szacuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat z zakupionej w ramach dotowanego projektu aparatury naukowo-badawczej skorzysta około 10 tys. słuchaczy. Studenci szkolący się na symulatorach zostaną w przyszłości członkami załóg tankowców LNG odpowiedzialnymi za bezpieczne operacje ładunkowe i znajdą się wśród kadry zarządzającej głównymi operacjami zachodzącymi w trakcie transportu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9614

Wydanie: 9614

Spis treści
Zamów abonament