Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warszawski błąd PO

16 sierpnia 2013 | Publicystyka, Opinie | Sławomir Sowiński
źródło: Rzeczpospolita

Nawet jeśli referendum na skutek bojkotu formalnie nie będzie ważne, to sygnał będzie jasny i jednoznaczny: Platforma przegrywa w swym kolejnym mateczniku – pisze politolog z UKSW.

Decyzja Platformy Obywatelskiej o wezwaniu do absencji w warszawskim referendum wydaje się zgodna z formalnymi regułami demokratycznej gry. O wyniku wyborów decyduje bowiem często frekwencja, a zabieganie o jej zwiększenie lub zmniejszenie, czy nam się to podoba, czy nie, pozostaje jeszcze jednym narzędziem, po który – w ramach prawa – sięgać mogą partie polityczne.

Dokładnie tak samo jak drużyna piłkarska ma formalne prawo – niezbyt być może elegancko – spowalniać widowisko sportowe, by „dowieźć" do końca korzystny wynik, a prawnik w sądzie może stosować różne formalne sztuczki w interesie swojego klienta.

Wyczerpani, zmęczeni

Podkreślając to wszystko i polemizując nieco z tymi, którzy przy pomocy wielkich kwantyfikatorów decyzję PO odsądzali od demokratycznej czci i wiary, nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z poważnym politycznym błędem. Wzywając bowiem swych zwolenników do pozostania w domu, Platforma paradoksalnie ogranicza pole politycznej gry prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz, ułatwia zadanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9614

Wydanie: 9614

Spis treści
Zamów abonament