Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójne opodatkowanie jest niedopuszczalne

16 sierpnia 2013 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Konrad Filip Turzyński, doradca podatkowy, Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy sp. k.
źródło: Rzeczpospolita
Konrad Filip Turzyński, doradca podatkowy, Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy sp. k.

Zwolnienie podatkowe obejmuje zarówno zwrot wkładu pierwotnie wniesionego do spółki, jak i tę część majątku spółki, która została już wcześniej opodatkowana

Podatnik w latach 1994–2009 wraz z dwoma wspólnikami prowadził działalność gospodarczą (zakład produkcyjno-usługowo-handlowy) w formie spółki cywilnej. Z końcem września 2009 r. wystąpił ze spółki. Wspólnicy rozliczyli majątek spółki przez biuro rachunkowe.

We wniosku o interpretację były wspólnik wyjaśnił, że otrzymał zwrot wkładu oraz część wspólnego majątku spółki nabytego w czasie jej trwania. Było to 1/3 wysokości udziałów wnioskodawcy: środki trwałe, wyposażenie, wartość towarów i produktów w magazynie oraz środków finansowych w obrocie spółki. Podatnik podkreślił, że majątek ten powstał ze środków pieniężnych uzyskanych z dochodu, od którego opłacał podatek dochodowy.

Postanowił się jednak upewnić czy uzyskany zwrot wkładu oraz otrzymana część wspólnego majątku nabytego w czasie trwania spółki cywilnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Sam uważał, że wystąpienie ze spółki cywilnej i związany z tym zwrot...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9614

Wydanie: 9614

Spis treści
Zamów abonament