Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczny urlop nad wodą

16 sierpnia 2013 | Prawo | Łukasz Kuligowski
źródło: Rzeczpospolita

Nie tylko na motorówce czy żaglówce nie wolno spożywać alkoholu. To samo dotyczy kajakarzy i wędkarzy w łódkach. Również gdy pijemy piwo na kąpielisku, ratownik może nas z niego wyprosić. Po zlekceważeniu jego słów trzeba się liczyć z karą grzywny nawet do 5 tys. zł.

Na łódkę nie wsiadamy po piwie

– Gdy pływam kajakiem po jeziorach, zdarza mi się wypić jedno lub dwa piwa. Czy grozi za to mandat?

Podczas pływania kajakiem, łódką, żaglówką czy motorówką zawsze trzeba być trzeźwym. Prawo zabrania bowiem korzystania ze sprzętów wodnych osobom, które spożywały alkohol. Przepisy przewidują karę grzywny (do 5 tys. zł) dla tych, którzy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) postanowią wiosłować czy żeglować.

Gdy na przykład żaglówką steruje pijana osoba, a wśród załogi nie ma innej trzeźwej z odpowiednimi uprawnieniami, aby ją zastąpić, policja ma prawo wydać dyspozycję odholowania łódki czy żaglówki do strzeżonej przystani lub strzeżonego portu. To się wiąże z dodatkowymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9614

Wydanie: 9614

Spis treści
Zamów abonament