Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strażnicy wielkiego dobra

21 września 2013 | Plus Minus | Jakub Pacan

W sporze o zakazie publicznego wypowiadania się duchownych pierwsze i największe nieporozumienie wynika z nieznajomości natury Kościoła, któremu zarzuca się brak demokracji i wolności słowa.

Żyjemy w czasach absolutyzowania demokracji. Osoby broniące „księży niepokornych" sądzą, że przywołując tak fundamentalne dla współczesnego świata wartości, wytrącają biskupom argumenty i ustawiają ich w oślej ławce wrogów nowoczesności. To nie tak. Kościół funkcjonuje w tym świecie, ale jest „nie z tego świata" i przez dwa tysiące lat istnienia zazdrośnie strzegł swojej wewnętrznej autonomii oraz prawa do samostanowienia. Jako rzeczywistość nadprzyrodzona nie daje się wtłoczyć w żaden system i ustrój polityczny.

Człowiek XXI wieku nieuczestniczący w życiu Kościoła takie myślenie utożsamia ze średniowieczem. Żyjemy w czasach, gdzie jak twierdzi choćby prof. Ryszard Legutko, „Zachodzi niezwykła korelacja między ustrojem a człowiekiem, korelacja, której nigdy nie udało się dotąd osiągnąć. Doszło do utożsamienia struktur ustrojowych z ludzkimi ideałami, co sprawiło, że stały się nieodróżnialne". Nauka Kościoła mierzi kolejne pokolenia Europejczyków wychowanych na negacji autorytetów i wartości, którym nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9645

Wydanie: 9645

Zamów abonament