Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamordowane miasto

21 września 2013 | Plus Minus | Filip Memches
„Mińsk. Miasto obcego słońca”, prod. Biełsat
źródło: Plus Minus
„Mińsk. Miasto obcego słońca”, prod. Biełsat

Komunizm był nie tylko projektem politycznym, ale i estetycznym.

Monopartyjna dyktatura oraz całkowita kontrola państwa nad gospodarką nie wystarczały do realizacji wielkiej utopii. Co z tego, że wprowadzono nowy ustrój, a jego wrogów likwidowano? Ludzie widzieli materialne ślady przeszłości – pałace czy świątynie – i mogli sobie myśleć, że przed rewolucją nie było wcale tak źle. Trzeba było więc coś z tym zrobić.

Jest takie jedno miejsce na naszej planecie, w którym to zrobiono, o czym traktuje film dokumentalny „Mińsk. Miasto obcego słońca".

W 1922 roku Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka była jednym z sygnatariuszy umowy o utworzeniu ZSRR. Pierwotnie stolicą sowieckiej Białorusi miał być Mohylew. Przystąpiono więc w nim do czyszczenia pamięci. Wyburzono między innymi 15 cerkwi. Mieszkańcy miasta mieli poczucie nadciągającego końca świata. I on nadszedł, tyle że gdzie indziej.

Ostatecznie stolicą Białoruskiej SRR został Mińsk. Tytułem dygresji warto napomknąć, że wcześniej, zanim ustanowiono w roku 1921 granicę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9645

Wydanie: 9645

Zamów abonament