Siedem ludów pogańskich
Jaka jest różnica między człowiekiem świętym a poganinem? Człowiek święty ma świadomość tego, kim jest, że robi rzeczy złe, i tego, że Bóg jest dobry, przebacza mu grzechy. Człowiek nieświęty również czyni zło, ale uważa, że nie można się do tego przyznać - mówi Jan Grosfeld, profesor UKSW.
Byłam w jerozolimskiej dzielnicy chasydów Mea Shearim w szabat. Widziałam młodych mężczyzn siedzących przed drzwiami domów, jak obracali w palcach owoce wyciągane z koszyka, przyglądając się pilnie i długo, czy nie mają jakiejś skazy. Przypomniałam sobie wtedy inne miejsce w Ziemi Świętej – Górę Błogosławieństw, gdzie Jezus „dopełnił" treść dekalogu obietnicą nagradzania cnót podstawowych. Mam wrażenie, że współcześnie miotamy się między dążeniem do maksymalnej swobody postępowania a zabiegami o te cytryny bez skazy – tworząc kolejne deontologie, kodeksy etyczne, zapisy dobrych praktyk... Ile z ludzkich zachowań można skodyfikować? Ile chcielibyśmy skodyfikować?
Najpierw sprostuję, powołując się na pewnego dominikanina, który powiedział, gdy wybieraliśmy się z żoną do Ziemi Świętej: „Coś takiego jak Ziemia Święta nie istnieje! Cała Ziemia jest święta dla chrześcijanina". Chrystus zniósł podział na sacrum i profanum. Uświęcił wszystko. On po Zmartwychwstaniu kazał uczniom iść do Galilei, do miejsca pogan. Obiecał, że tam będzie się im objawiać! Jaka jest różnica między człowiekiem świętym a poganinem? Człowiek święty ma świadomość tego, kim jest, że robi rzeczy złe i tego, że Bóg jest dobry, przebacza mu grzechy. Człowiek nieświęty również czyni zło, ale uważa, że nie można się do tego przyznać. Nie ma doświadczenia przebaczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta