Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biegniemy po uśmiech na mecie

21 września 2013 | Sport | Krzysztof Rawa
Biegacze w Warszawie w roku ubiegłym. Tegoroczny, 35. PZU Maraton Warszawski odbędzie się w niedzielę, 29 września. Start o 9.00 z mostu Poniatowskiego
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Biegacze w Warszawie w roku ubiegłym. Tegoroczny, 35. PZU Maraton Warszawski odbędzie się w niedzielę, 29 września. Start o 9.00 z mostu Poniatowskiego

Maraton warszawski. Jak bez utraty zdrowia i entuzjazmu pierwszy raz przebiec 42 km i 195 m? Podstawowe wskazówki eksperta: słuchać fachowców, organizmu i się nie spieszyć.

Bieganie potrzebuje celu. Można go znaleźć, patrząc na sylwetkę w lustrze, widząc innych, sprawniejszych i bardziej zadowolonych z życia ludzi. Można także postawić sobie ambitne zadanie – przebiec maraton. Klasyczny dystans, klasyczne doświadczenie. W zasadzie dostępne dla każdego zdrowego człowieka, nawet bez dużego bagażu doświadczeń w sporcie.

Warunki wstępne wyznacza stan zdrowia, stopień ogólnego przygotowania wytrzymałościowego i indywidualne predyspozycje. – Niemal każdy może przebiec maraton, o ile się do tego prawidłowo przygotuje, da sobie odpowiedni czas, skorzysta z wiedzy praktyków i nie będzie wyważał otwartych drzwi – mówi „Rz” Michał Bartoszak, biegacz, olimpijczyk, dziś także trener, przedsiębiorca i ambasador masowego biegania.

Zaczynamy ostrożnie

Ile czasu potrzeba na trening do pierwszego maratonu w życiu? To zależy od człowieka. Są tacy, którym natura dała więcej, zapewne są osoby, które przebiegną 42,195 km po dwóch miesiącach ćwiczeń. Nie ma jednej normy. Michał Bartoszak mówi o co najmniej półrocznym treningu, który dla bezpieczeństwa lepiej wydłużyć nawet dwukrotnie. Jedno jest pewne, zbyt nagła próba zmierzenia się z maratonem zawsze źle się kończy – oznacza cierpienie i niepotrzebne katowanie organizmu.

Najtrudniejszy jak zawsze jest pierwszy krok, to banał, ale nie ma innej drogi, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9645

Wydanie: 9645

Zamów abonament