Ubezpieczenie należności handlowych jako składowa strategii finansowej przedsiębiorstw
Ubezpieczenie kredytu kupieckiego (należności) sprowadza się do pokrycia przez zakład ubezpieczeń strat spowodowanych nieotrzymaniem od kontrahenta należności za wydaną rzecz czy wykonaną usługę. Wypłata odszkodowania jest zatem możliwa, jeżeli doszło do zdarzenia, które zostało zdefiniowane w umowie ubezpieczenia jako wypadek ubezpieczeniowy, i z tego tytułu przysługuje wierzycielowi świadczenie ubezpieczeniowe.
Przedmiotem ubezpieczenia należności (kredytu kupieckiego) są bezsporne należności, jakie przysługują wierzycielowi (sprzedawcy) z tytułu wystawionych faktur z odroczonym terminem płatności. Aby dane należności mogły zostać objęte ubezpieczeniem, muszą być spełnione następujące warunki: 1. ubezpieczeniu podlegają należności, jakie powstały w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. Należności od osób fizycznych nie są ubezpieczane; 2. należności objęte ubezpieczeniem dotyczą wierzytelności głównej, czyli kwoty, jaka widnieje na fakturze. Z zasady ubezpieczeniu nie podlegają żadne należności poboczne, jak np. odsetki za zwłokę, kary umowne itp., chyba że w umowie ubezpieczenia zostało wyraźnie zaznaczone, że takie wierzytelności również podlegają ubezpieczeniu; 3. w obrocie krajowym ubezpieczana jest należność brutto, czyli z podatkiem VAT. W przypadku małych przedsiębiorców, którzy rozliczają się z VAT metodą kasową, ubezpieczeniem objęte są należności netto. W obrocie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta