Bariery hamujące rozwój i funkcjonowanie przedsiębiorstw – czy można im zaradzić?
Jak pokazują doświadczenia krajów wysoko rozwi- niętych, sektor małych i średnich firm niewątpliwie odgrywa olbrzymią rolę w gospodarce, znacząco wpływając na wzrost ekonomiczny.
W Polsce w tym sektorze działa ponad 1,6 mln podmiotów, które determinują siłę naszej gospodarki. To właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa – jak wynika z oficjalnych danych GUS – wytwarzają blisko 70 proc. PKB. Małe i średnie firmy są także źródłem wzrostu i innowacji w gospodarce.
Dzięki elastyczności w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych oraz szybkiemu reagowaniu na nie małe i średnie przedsiębiorstwa mogą aktywnie działać i rozwijać się w ekonomicznych niszach, generując nie tylko wzrost PKB, ale także przyczyniając się do dalszego rozwoju kraju. Ponadto przedsiębiorstwa te wpływają na obniżenia stopy bezrobocia. Jak się okazuje, aż 7 na 10 pracujących jest zatrudnionych w sektorze małych i średnich firm. Niewątpliwie zatem firmy z tego segmentu stanowią fundament i są stymulatorem rozwoju gospodarki, a ich liczba i potencjał może być jednym ze źródeł wzrostu gospodarczego.
Firmom nie po drodze z biurokracją
Jak się okazuje, mimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta