Blokada autorskich kosztów
Twórca osiągający przychody z tytułu przeniesienia praw autorskich lub licencji, który przeoczy fakt przekroczenia rocznego limitu 50-proc. kosztów uzyskania przychodu (42 764 zł), będzie miał zalegość w opłaceniu podatku
Blokadę uzyskania kosztów wprowadziła nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w nowym ustępie 9a art. 22 (DzU z 2012 r. , poz. 1278). Zgodnie z nim w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 1–3, nie mogą przekroczyć połowy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej z art. 27 ust. 1.
Ostrożnie z szacunkami
Aby mieć pełną wiedzę o uzyskanych przychodach i naliczonych kosztach, twórca uzyskujący przychody z przeniesienia praw autorskich bądź licencji powinien od wszystkich płatników zebrać informację o tych kwotach. Jeżeli zna przychód, sam może oszacować koszty.
Należy jednak uważać na to, z jakiego źródła jest osiągany przychód. Jeżeli będzie to umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich bądź licencja, gdzie podmiot nie nalicza składek ZUS, kwotą kosztów będzie 50 proc. wartości osiągniętego przychodu. Jeżeli przychód autorski jest związany z umową o pracę, to od podstawy przychodu należy odliczyć potrącone składki ZUS. Podobnie jeżeli przychód autorski jest związany ze zleceniem.
Najbezpieczniejszą formą weryfikacji danych jest skumulowanie łącznych kosztów na podstawie uzyskanych zaświadczeń od płatników podatku. Twórca musi mieć świadomość, że za łączny limit...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta