Niemcy nie skreślają węgla
Nie redukujemy emisji CO2 z pobudek altruistycznych - Gunter Horzetzky.
Jak kryzys gospodarczy wpłynął na polsko-niemieckie stosunki gospodarcze?
Gunter Horzetzky: Stan polsko-niemieckich stosunków gospodarczych jest bardzo dobry. Obydwa kraje mają podobną strukturę gospodarczą. W Niemczech działa system kas oszczędnościowych, które wspierają średnią przedsiębiorczość. Także podobny system działa w Polsce. Również w Polsce i Niemczech ważną rolę w gospodarce stanowią przedsiębiorstwa średniej wielkości, gdzie współpraca między załogą i zarządem przebiega bardzo dobrze. U podstaw dobrobytu polskiej i niemieckiej gospodarki leży produkcja przemysłowa i związane z nią usługi.
Czy w dziedzinie takiej jak energetyka, gdzie Niemcy stawiają na odnawialne źródła energii a Polska na węgiel, atom, gaz, jest możliwa współpraca?
Nasza polityka energetyczna ma trzy podstawowe cele: zapewnienie dostaw energii, konkurencyjność gospodarki i redukcję emisji gazów cieplarnianych. I wszystkie te cele muszą zostać osiągnięte.
Zaczęliśmy redukować na rzecz odnawialnych źródeł energii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta