Zgoda na naukę to przyznanie dodatkowych praw
Szef ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego i za niego zapłacić, jeśli złożył on prawidłowy wniosek. Odmowa wchodzi w grę wyjątkowo
Pracownik pobiera naukę z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy albo z własnej inicjatywy (art. 102–1036 kodeksu pracy). Na uprzywilejowanej pozycji znajduje się osoba podnosząca kwalifikacje zawodowe za aprobatą bądź z inicjatywy zakładu. Trzeba jej dawać odpłatne urlopy szkoleniowe oraz zwolnienia z całości lub części dnia pracy na udział w obowiązkowych zajęciach.
Dodatkowo szef ma prawo przyznać jej tzw. świadczenia dodatkowe, np. opłacić czesne za studia, zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania czy podręczników.
Pracownik, który szkoli się z własnej inicjatywy, ma co najwyżej szanse na bezpłatne urlopy szkoleniowe i zwolnienia od pracy w wymiarze ustalonym w osobnym porozumieniu (art. 1036 k.p.).
Urlop szkoleniowy tylko na konkretne egzaminy
Wolne przysługuje wyłącznie na najważniejsze egzaminy, jakie mogą wystąpić w procesie przyswajania nauki i zdobywania kwalifikacji.
Podwładnemu, który szkoli się za zgodą bądź z inicjatywy pracodawcy, trzeba dać urlop szkoleniowy i jeszcze zapłacić wynagrodzenie z tego tytułu. Jego wymiary wynoszą:
- 6 dni roboczych – dla przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni roboczych – dla przystępującego od egzaminu maturalnego,
- 6 dni roboczych – dla przystępującego od egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni roboczych w ostatnim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta