Polska dogania UE, ale powoli
Nasz kraj potrzebuje reform, jeśli chce mieć konkurencyjną gospodarkę – ocenia Bruksela. Na razie próbujemy odrabiać dystans do najlepszych w UE.
Polska jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych krajów Unii Europejskiej – wynika z raportu przedstawionego wczoraj w Brukseli. Przemysł tworzy u nas 29 procent produktu krajowego brutto, podczas gdy średnio w UE jest to 22,9 proc. Bardziej uprzemysłowione są: Czechy, Rumunia, Irlandia, Węgry, Niemcy, Słowacja, Litwa, Słowenia i Austria.
Nie oznacza to jednak, że produkujemy dobra konkurencyjne na światowych rynkach. W kategorii konkurencyjności zostaliśmy ulokowani w 3. grupie, tzw. goniących, w towarzystwie innych nowych państw członkowskich UE: Bułgarii, Czech, Estonii, Chorwacji, Łotwy, Litwy, Węgier, Rumunii i Słowacji.
Poniżej unijnej średniej
Najlepsza grupa obejmuje kraje, które nie tylko są konkurencyjne, ale jeszcze swoją konkurencyjność poprawiły od ostatniego badania w 2007 roku. Na czele są Niemcy, Dania, Luksemburg, Austria i Szwecja, nieco za nimi Belgia, Holandia, Irlandia, Finlandia, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania.
15,1 procent wyniósł udział przemysłu w produkcie krajowym brutto Unii Europejskiej w 2012 roku
Drugą grupę tworzą kraje, gdzie konkurencyjność jest co prawda wyższa niż unijna średnia, ale w ostatnich latach uległa pogorszeniu. Są to: Włochy, Grecja, Cypr, Malta, Portugalia i Słowenia.
– Polska pod względem konkurencyjności lokuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta