Leasing może stać się najmem
Wejście w prawa i obowiązki korzystającego z przedmiotu umowy przez inny podmiot wymaga przeanalizowania postanowień kontraktu. Trzeba się upewnić, czy taka cesja pozwoli na kontynuację dotychczasowych rozliczeń podatkowych.
Grzegorz Wachołek Magdalena Szczepańska
Umowa leasingu, zgodnie z art. 17a pkt 1 ustawy o CIT, to umowa nazwana w kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa, na mocy której finansujący oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie korzystającemu podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.
Ustawa o CIT rozszerza definicję umowy leasingu zawartą w kodeksie cywilnym o inne umowy. Definicja umowy leasingu przyjęta dla potrzeb ustawy o CIT ma inny zakres, niż na gruncie prawa cywilnego. Dla określenia czy dana transakcja ma być opodatkowana na zasadach przewidzianych w ustawie o CIT istotne jest, czy spełnia ona wymienione tam przesłanki . Ustawa o CIT przewiduje dwie formy umowy leasingu – leasing operacyjny i leasing finansowy >patrz tabela.
W sumie opłat uwzględnia się także cenę, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy (art. 17j ust. 1 ustawy o CIT) oraz opłatę wstępną, gdyż jest to kwota należna finansującemu z tytułu zawartej umowy.
Charakter tylko cywilnoprawny
Do końca 2012 r. zmiana podmiotu umowy w ramach zawartej umowy leasingu po stronie korzystającego była często kwalifikowana przez organy podatkowe jako zawarcie nowej umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta