Czas bez zasiłku poza rachunkami
Zbyt krótki okres ubezpieczenia pracowniczego wyklucza prawo do pieniędzy za czas choroby przez pierwsze 30 dni. Taki miesiąc pomija się w podstawie wymiaru nowego zasiłku, który przysługuje po przerwie.
Zasadę tę stosuje się odpowiednio do wynagrodzenia, do którego pracownik zachowuje prawo łącznie za 33/14 dni w roku kalendarzowym na podstawie art. 92 k.p. Jeśli jednak nabędzie już prawo do świadczenia chorobowego, wówczas podstawę jego wymiaru stanowi wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.
Ważne ubezpieczenie chorobowe
Wypłata wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego dla pracownika, który nie przepracował pełnego miesiąca kalendarzowego, jest możliwa tylko wtedy, gdy podlegał on ubezpieczeniu chorobowemu przez 30 dni. Do okresu ubezpieczenia chorobowego zalicza się poprzednie okresy podlegania temu ubezpieczeniu, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub spowodował ją urlop wychowawczy, bezpłatny lub odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
W niektórych przypadkach pracownik otrzyma prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zatrudnienia, czyli od pierwszego dnia pracy. Uprawnienie takie przysługuje:
- absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta