Metoda nabycia, czyli co i jak należy sumować
Nadwyżka ceny przejęcia nad wartością godziwą aktywów netto spółki przejętej wykazywana jest w aktywach jednostki, na którą przeszedł majątek połączonych spółek, lub podmiotu nowo powstałego w wyniku połączenia, jako wartość firmy.
W przypadku metody nabycia rozliczenie ujmuje się na dzień połączenia w księgach rachunkowych spółki, na którą przechodzi majątek łączących się spółek (spółki przejmującej) lub spółki nowo powstałej w wyniku połączenia (spółki nowo zawiązanej), zgodnie z zasadami określonymi w art. 44b uor. Metoda ta jest stosowana w przypadku zidentyfikowania spółki przejmującej i przejmowanej.
Rozliczenie połączenia metodą nabycia polega na sumowaniu poszczególnych pozycji aktywów i pasywów spółki przejmującej, według ich wartości księgowej, z odpowiednimi pozycjami aktywów i pasywów spółki przejętej, według ich wartości godziwej ustalonej na dzień ich połączenia. Dla rozliczenia połączenia niezbędne jest ustalenie wartości godziwej składników aktywów i pasywów w spółce przejmowanej oraz ustalenie wartości ceny nabycia.
W jaki sposób ustalić
Ustawa o rachunkowości podaje sposoby ustalenia wartości godziwej. Za wartość godziwą określonych aktywów lub zobowiązań przyjmuje się w szczególności w przypadku:
- notowanych papierów wartościowych – aktualny kurs notowań pomniejszony o koszty sprzedaży;
- nienotowanych papierów wartościowych – wartość oszacowaną, uwzględniającą takie czynniki, jak współczynnik cena do zysku i stopa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta