Kompaktowe reaktory mogą stać się dla Polski szansą na wyjście z atomowego impasu
Amerykanie chcą zaoferować Polsce małe modułowe reaktory jądrowe. Trwają intensywne prace nad wprowadzeniem tej technologii na rynek.
Idea jest taka, by budować zamiast wielkich bloków nuklearnych o mocy np. 1000 megawatów jednostki kilkakrotnie mniejsze. Takich modułów można będzie używać pojedynczo lub „składać" z nich elektrownie o pożądanej mocy.
Przykładowo należąca do koncernu Babcock & Wilcox spółka mPower testuje jednostki, które będą mieć po 180 MW mocy elektrycznej, bądź 530 MW cieplnej. Do 2017 r. firma ta chciałaby uzyskać licencję amerykańskiej Agencji Dozoru Jądrowego (NRC), która umożliwi wdrożenie technologii na skalę komercyjną.
Przedstawiciele mPower deklarują, że plusami testowanego przez nich bloku są m.in. krótki czas budowy, prostota i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Szacunkowy koszt wynosić ma ok. 5...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta