Trudny dostęp do kapitału
Akcja „Rz” | Oczekuje się, że firmy będą coraz bardziej innowacyjne, ale mało kto chce finansować takie ryzykowne inwestycje.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic, otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza. W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" szukamy sposobu na awans Polski w rankingu globalnej konkurencyjności World Economic Forum. Dziś rynki finansowe – choć przedsiębiorcy cenią sobie dostępność i szerokość oferty bankowej, wytykają, że wciąż brakuje kapitału, który mógłby sfinansować bardziej ryzykowne przedsięwzięcia, czyli te związanie z innowacyjnością, wprowadzeniem nowych produktów na rynek czy działalnością B+R. A to właśnie takie inwestycje w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju firm i gospodarki.
1. Niezła ocena ogólna
Najnowszy Raport Konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego klasyfikuje Polskę pod względem rozwoju rynków finansowych na 38 pozycji. W porównaniu z ubiegłoroczną edycją spadliśmy o jedno oczko, ale w porównaniu z 2009 r. awansowaliśmy o ponad 20 pozycji. Ogólna ocena nie jest więc zła. Wśród krajów postokomunistycznych - jak zauważa Narodowy Bank Polski, który jest współuatorem projektu - wyżej od nas jest tylko Estonia (35 miejsce). - Wyniki te można więc uznać za potwierdzające dobry poziom rozwoju tego segmentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta