Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nobel inwigilowany

07 października 2013 | Publicystyka, Opinie | Grzegorz Majchrzak
Nagrodę Nobla przyznaną Lechowi Wałęsie odebrała w Oslo jego żona Danuta z synem Bogdanem. Liderowi „Solidarności” komunistyczne władze odmówiły paszportu
źródło: AFP
Nagrodę Nobla przyznaną Lechowi Wałęsie odebrała w Oslo jego żona Danuta z synem Bogdanem. Liderowi „Solidarności” komunistyczne władze odmówiły paszportu
Grzegorz Majchrzak
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Grzegorz Majchrzak

Peerelowski wywiad informował władze, że Francois Mitterrand uważa przyznanie Nobla Lechowi Wałęsie „za profanację nagrody” – pisze historyk.

Trzydzieści lat temu przewodniczący zdelegalizowanej rok wcześniej przez komunistów NSZZ „Solidarność" Lech Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Oczywiście fakt ten, podobnie jak reakcje na niego, był pilnie śledzony przez władze PRL, a zwłaszcza Służbę Bezpieczeństwa.

W kraju zajmowały się tym różne jednostki SB, za granicą zaś Departament I MSW, czyli wywiad – często błędnie uważany za oddzielną strukturę, podczas gdy w rzeczywistości był ważnym fragmentem esbeckiego imperium.

Informacje na temat uhonorowania Wałęsy specsłużby PRL uzyskały pięć dni przed formalnym podjęciem tej decyzji

Wywiad alarmuje

O możliwości przyznania Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla szpiedzy z Rakowieckiej informowali już w 1982 r. W jednej z notatek dyrektor Departamentu I MSW pisał o kampanii na rzecz jego kandydatury zainicjowanej przez „środowiska wrogiej emigracji politycznej", zyskującej poparcie „niektórych prawicowych kół na Zachodzie i organizacji prezentujących zdecydowanie antypolskie stanowisko".

Informacje, a właściwie przecieki na temat przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie, wywiad uzyskał najprawdopodobniej na pięć dni przed formalnym podjęciem tej decyzji przez Norweski Komitet Noblowski, czyli 22 września 1983 r. Tego dnia w godzinach popołudniowych informował o tym kierownictwo państwa minister spraw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9658

Wydanie: 9658

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament