Upowszechnić prawdę o zbrodniach komunizmu
Polska jest zobowiązana do ustalenia prawdy historycznej i oddania sprawiedliwości ofiarom zbrodni – mówi Jędrzejowi Bieleckiemu wysłanniczka Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Rz: W imieniu ONZ opublikowała pani kilka dni temu bardzo krytyczny raport pod adresem władz Hiszpanii za zaniechanie rozliczeń zbrodni dyktatury Franco. Skąd ta inicjatywa akurat teraz, skoro rząd w Madrycie prowadzi politykę grubej kreski od blisko 40 lat?
Możemy pojechać z misją do danego kraju tylko wówczas, gdy otrzymamy oficjalne zaproszenie ze strony jego władz. Każdego roku staramy się w ten sposób ocenić sytuację w dwóch państwach. Tym razem otrzymaliśmy zaproszenie od Hiszpanów i Libijczyków. W przypadku tego ostatniego kraju ze względów bezpieczeństwa przeprowadzenie misji okazało się jednak niemożliwe.
Czy to nie paradoks, że z jednej strony nikt w Hiszpanii nie został ukarany za zbrodnie, do których doszło w czasach Franco, a z drugiej władze tego kraju zapraszają ONZ, aby ocenił działania na rzecz rozliczenia z przeszłością?
Nie można powiedzieć, że hiszpański rząd nic nie robi, choć przyznaję, że działa nieskutecznie. W 2011 to właśnie Hiszpania znalazła się w gronie zaledwie trzydziestu kilku krajów, które ratyfikowały międzynarodową konwencję o osobach zaginionych, a w 2007 roku przyjęła ustawę o upowszechnianiu prawdy historycznej.
I rodziny ofiar, z którymi się pani spotkała, uważają, że to wystarczy?
Absolutnie nie. Hiszpański wymiar sprawiedliwości nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta