Emerytura z ZUS po zakończeniu zagranicznej chorobówki
Osoba, która stale mieszka za granicą i dostaje zasiłek chorobowy z tamtejszej instytucji, może nabyć prawo do polskiej emerytury dopiero po tym, jak przestanie pobierać to świadczenie.
Tak orzekł Sąd Najwyższy 7 czerwca 2011 r. (II UZP 3/11) w odpowiedzi na pytanie prawne zadane przez sąd apelacyjny. Zajmował się on sprawą Marii H., która pozwała ZUS, bo zażądał od niej zwrotu pobranych świadczeń.
Pani Maria, rocznik 1947, jest obywatelką Szwecji, tam mieszka i pracuje. W czerwcu 2007 r. złożyła do ZUS wniosek o emeryturę. Pracowała w kilku firmach w Polsce od listopada 1966 r. do końca stycznia 1992 r. i udowodniła 25-letni okres składkowy. Spełniała warunki z art. 27 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, więc ZUS w sierpniu 2007 r. przyznał jej emeryturę i zaczął wypłacać świadczenie. Potem jednak zmienił zdanie. Dostał bowiem informację z instytucji łącznikowej w ZUS, że Maria H. podczas składania wniosku o emeryturę była pracownikiem szwedzkiej firmy. Faktycznie jednak nie pracowała, bo chorowała i pobierała szwedzki zasiłek chorobowy. Na zwolnieniu lekarskim była niemal cały 2007 i 2008 r.
ZUS najpierw wstrzymał wypłatę emerytury od lutego 2009 r., a kilka miesięcy później zażądał zwrotu nienależnie pobranej emerytury za 2,5 roku, razem 21 858,57 zł. Później jednak zdecydował jeszcze inaczej: w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta