Punkt handlowy czy internetowe forum dyskusyjne
Orzecznictwo | Prawo ochronne do znaków towarowych powinno ustąpić przed prawem do wolności słowa.
Chociaż Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji w Warszawie działa już od 10 lat, to jednak myliłby się ten, kto uważa, że spory domenowe „obrosły" rutyną i nie ma w nich nic nowego. Wprost przeciwnie, w sporach rozpoznawanych przed Sądem Polubownym arbitrzy napotykają na coraz to nowe problemy prawne. Stan taki jest konsekwencją procesu systematycznego rozwoju społeczeństwa informacyjnego XXI wieku. Społeczeństwo to dąży do zajęcia roli podmiotu, a nie przedmiotu w szeroko rozumianej sieci Internetu. W czym się to dążenie przejawia?
Sytuacja taka prowadzi do konfliktu praw podmiotowych – z jednej bowiem strony, podmioty gospodarcze żądają ochrony np. naruszonych praw własności przemysłowej, z drugiej zaś strony inne podmioty powołują się na podstawowe wolności gwarantowane przez Konstytucję. Chodzi tu zwłaszcza o:
∑ ochronę przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka (art. 30 );
∑ ochronę czci i dobrego imienia (art. 47);
∑ wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art. 54).
Domeny internetowe są także wykorzystywane w innych obszarach niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta