Wystarczy powołać się na tajemnicę
Spółki | Zarząd nie ma prawnego obowiązku udzielania informacji akcjonariuszowi i decyzję w tym zakresie podejmuje całkowicie autonomicznie i według własnego uznania.
Realizowanie obowiązków informacyjnych przez spółkę wobec jej akcjonariuszy jest jednym z kluczowych zadań, w których realizuje się zasada ładu korporacyjnego (corporate governance). Niemniej jednak, o ile w przypadku spółek publicznych treść obowiązków informacyjnych oraz sposób ich realizacji jest uregulowany bardzo szczegółowo, to w przypadku spółek niepublicznych taka regulacja jest bardzo ograniczona, w wyniku czego bardzo często zarząd nie jest pewny, kiedy może odmówić udzielenia akcjonariuszowi informacji o spółce, bez narażania się na ewentualne, negatywne konsekwencje z tym związane.
Jak zażądać
Należy podkreślić, że akcjonariusz w spółce akcyjnej (w przeciwieństwie do wspólnika spółki z o.o.) co do zasady nie ma uprawnienia do indywidualnego wykonywania kontroli i uzyskiwania informacji o spółce, ze względu na obligatoryjne funkcjonowanie w spółce akcyjnej rady nadzorczej, której podstawowym obowiązkiem jest właśnie kontrola i nadzór na działaniami zarządu. W związku z tym prawo akcjonariusza do uzyskiwania informacji o spółce ma bardzo ograniczony charakter. W obrocie prawnym funkcjonują zasadniczo dwie formy zgłaszania przez akcjonariusza zapytań do spółki – w trakcie obrad walnego zgromadzenia akcjonariuszy oraz poza walnym zgromadzeniem na piśmie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta