Kiedy upadły musi odmówić spłaty
Upadłość | Układ wiąże wszystkich wierzycieli przedsiębiorcy, których wierzytelności są nim objęte, choćby nie zostały one umieszczone na sporządzonej liście wierzycieli.
Zgodnie z przepisem art. 302 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: puin) sąd na wniosek wierzyciela lub upadłego albo osoby, która z mocy układu uprawniona jest do wykonania lub nadzorowania układu uchyla układ, jeżeli upadły nie wykonuje postanowień układu albo jest oczywiste że układ nie będzie wykonany. Natomiast zgodnie z art. 290 ust.1 puin układ wiąże wszystkich wierzycieli, których wierzytelności według przepisów puin są objęte układem, choćby nie zostały umieszczone na liście wierzycieli. Konsekwencje praktyczne o związaniu układem wszystkich wierzycieli, zarówno tych, którzy zgłosili swe wierzytelności sędziemu komisarzowi, jak i tych, którzy tego nie uczynili, są bardzo doniosłe. Związanie układem obu grup wierzycieli powoduje, że każda wierzytelność wobec upadłego jest objęta układem, chyba że przepisy puin z układu ją wyłączają. Dla tych rozważań zakres tych wyłączeń (art. 272 i 273 puin) jest bez znaczenia i z tego powodu zbędne jest ich omawianie. Problem ze stosowaniem przepisu ust.1 art. 290 puin dotyczy innej materii. Dotyczy bowiem wierzytelności, które według puin są objęte układem i które upadły we wniosku o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta