Jakich formalności trzeba dopełnić, wywożąc odpady za granicę
Ochrona środowiska | Przedsiębiorca, który chce wywieźć z Polski odpady, musi zastosować jedną z dwóch procedur: zgłoszeniową lub informacyjną.
Procedury, które mają zastosowanie w transgranicznym przemieszczaniu odpadów określa rozporządzenie nr 1013/2006. Pierwsza procedura (zwana zgłoszeniową lub notyfikacją) polega na uprzednim pisemnym zgłoszeniu i uzyskaniu zgody. Wiąże się ona z koniecznością uzyskania pisemnego zezwolenia na planowaną wysyłkę. Druga, to procedura informowania (tzw. „załącznik nr VII"), która ogranicza się do dołączania do każdego transportu odpowiednich dokumentów, bez zgłaszania planowanego transportu odpadów właściwym organom.
Każde państwo Unii Europejskiej wyznaczyło organ odpowiedzialny za wykonywanie rozporządzenia nr 1013/2006, w tym za wydawanie zezwoleń z zakresu transgranicznego przemieszczania odpadów. W Polsce organem tym jest Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Lista właściwych organów wszystkich państw członkowskich publikowana jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej http://ec.europa.eu/environment/waste/shipments/index.htm
Potrzebne informacje
Aby ustalić, którą procedurę należy zastosować w przypadku konkretnej wysyłki odpadów, musimy wiedzieć:
1. W jaki sposób odpady będą zagospodarowane w kraju przeznaczenia
Odpady mogą być wysyłane za granicę w celu:
∑ odzysku np.: wykorzystania jako paliwa w celu wytworzenia energii, odzysku substancji organicznych nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta