Przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne
Z wokandy | Podatnik, który dochodzi swoich racji przed sądem administracyjnym w sprawie dotyczącej nadpłaty, musi uiścić wpis stosunkowy, którego wysokość uzależniona jest od spornej kwoty.
Stan faktyczny
Na początku sierpnia 2013 r. przewodniczący wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wezwał podatniczkę do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na decyzję dotyczącą nadpłaty podatku. Wysokość wpisu sąd określił na 1.395 zł. Jako podstawę prawną zarządzenia wskazano art. 220 § 1 i 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.).
Spółka nie zgodziła się z taką kwotą. W zażaleniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego zarzuciła, że WSA błędnie zinterpretował przepisy dotyczące wpisów sądowych. Jej zdaniem przepisy nie określają, w jakich sprawach należy pobierać wpis stosunkowy. Wskazują jedynie sposób wyliczania wysokości takiego wpisu poprzez podanie podstawy obliczenia (tj. wysokość należności pieniężnej objętej zaskarżonym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta