Przedsiębiorca odzyska VAT nawet po kilku latach
UPRAWNIENIA | Wydatki poniesione w celu uruchomienia działalności gospodarczej przesądzają o tym, że dany podmiot jest podatnikiem. Ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z prowadzeniem firmy.
- Zamierzamy wybudować elektrownię wodną, która wyprodukowaną energię elektryczną będzie sprzedawała lokalnemu zakładowi energetycznemu. W tym celu została założona spółka z o.o., która przez ostatnie 2 lata nie wygenerowała żadnego przychodu. Elektrownia wodna jeszcze nie została uruchomiona. W tym czasie firma ponosiła jednak wydatki na zakup towarów i usług i od tych zakupów odliczała podatek naliczony. Wydatki te dotyczyły głównie ogólnych kosztów funkcjonowania firmy (usługi najmu, telekomunikacyjne, księgowe, doradcze, zakup artykułów biurowych i środków czystości itd.). Czy spółka może wystąpić o zwrot VAT, jeśli od początku jej istnienia (od blisko 2 lat) nie wystąpił żaden przychód ze sprzedaży? – pyta czytelniczka.
Sprzedaż zakładowi energetycznemu energii elektrycznej wyprodukowanej przez elektrownię wodną jest dostawą towarów. Jest to czynność, która podlega opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT – 23 proc.
Nie trzeba czekać na transakcję
Z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Przepisy o VAT ustanawiają zasadę niezwłocznego odliczenia VAT. Oznacza to, że aby odliczyć podatek naliczony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta