Trudno o małe, niedrogie biuro w sercu Warszawy
Wynajem | Jeśli firma poszukuje niedużej siedziby, raczej powinna patrzeć na ofertę w kamienicach, a nie biurowcach.
Grażyna Błaszczak
– Zazwyczaj najemca poszukujący biura do 200 mkw. nie ma dużej mocy negocjacyjnej. Chyba że powierzchnia, którą jest zainteresowany, jest tzw. resztką, czyli ostatnią dostępną powierzchnią w danym budynku biurowym. Wtedy można spróbować wykorzystać fakt, że dzięki podpisaniu umowy na ostatnią dostępną powierzchnię, budynek zostanie w pełni skomercjalizowany, co wpływa pozytywnie na wizerunek nieruchomości – wyjaśnia Miłosz Michalski, starszy negocjator w dziale powierzchni biurowych w firmie CBRE. – Jednak z drugiej strony właściciel budynku może nie czuć presji podczas negocjacji warunków najmu właśnie dlatego, że jest to ostatnia wolna powierzchnia o niewielkim metrażu – dodaje.
Szukaj podnajmu
Wojciech Zebura, partner w Kancelarii Brochocki, przyznaje, że w ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się w Warszawie biura o niewielkiej powierzchni.
– Firmy doradcze czy kancelarie prawne poszukują przede wszystkim średnich i małych powierzchni w centrum miasta, gdzie stawki nie przekraczają 20 euro za 1 mkw. – mówi Wojciech Zebura. – Niemniej wynajem powierzchni w centrum jest dużo droższy niż w innych dzielnicach czy na obrzeżach miasta.
Okazją może być wynajęcie tzw. powierzchni wynikowej. – Takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta