Nie zawsze przedsiębiorcy uda się obniżyć roczną opłatę
NIERUCHOMOŚCI | Nie każde wydatki poniesione przez użytkownika wieczystego na nieruchomość można zaliczyć do nakładów koniecznych, które mają wpływ na zmniejszenie obciążeń finansowych.
Prezydent Łodzi podniósł spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania nieruchomości do kwoty w zaokrągleniu 292 tys. zł. Miała ona płacić według nowych stawek od 1 stycznia 2010 r. Spółka uznała, że podwyżka jest zdecydowanie za wysoka i odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Nie wszystko to nakłady
We wniosku do SKO zarzuciła prezydentowi miasta, że dla potrzeb wyceny, rzeczoznawca przyjął do porównania transakcje dotyczące nieruchomości dużo mniejszych od wycenianej. Nie uwzględnił też obciążeń nieruchomości hipoteką i służebnością przesyłu. Nie zaliczył również na poczet opłaty różnicy między opłatą dotychczasową a zaktualizowaną, wartości nakładów na urządzenia infrastruktury oraz nakładów koniecznych. SKO oddaliło wniosek, uznając go za nieuzasadniony.
Spółka wniosła więc sprzeciw do sądu okręgowego (dalej SO). Według SO, poczynione przez spółkę wydatki nie mieszczą się w hipotezie przepisu art. 77 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami >patrz ramka.
Nakłady na modernizację zjazdów - według sądu - miały związek z działalnością prowadzoną na nieruchomości przez użytkownika wieczystego. Podobnie było w przypadku prac zmierzających do zmodernizowania chodników, krawężników i trawników znajdujących się wzdłuż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta