Ustawodawca nie przewidział wyjątków
Bez względu na przyczynę wystawienia faktury korygującej, późniejsza korekta nie powoduje zmiany daty powstania przychodu.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że dokonuje sprzedaży towarów dla firm z branży farmaceutycznej. Wiąże się to koniecznością zachowania szczególnych wymogów jakościowych towarów. W świetle umów oraz kodeksu cywilnego i ustawy o CIT podatniczka dopuszcza możliwość dokonania korekty wartości sprzedaży towarów. Korekta ceny może być wynikiem kilku sytuacji tj. błędu, skonta, zwrotu towaru, negocjacji ceny i bonusów (rabatów). We wniosku podkreślono, że w przypadkach innych niż błąd, nie jest możliwe ich przewidzenie w momencie dokonania pierwotnej transakcji. Spółka zapytała m.in. czy w tych przypadkach korekta przychodu dla celów CIT powinna być dokonywana w momencie (roku podatkowym) wystawienia faktury korygującej. Miała także wątpliwości, czy przy zwrocie towarów korekty kosztów uzyskania przychodów o wydatki na ich wytworzenie (nabycie) powinna dokonywać w tym samym momencie (roku podatkowym), w którym dokona korekty przychodów z tytułu ich sprzedaży.
Fiskus odpowiedział, że przepisy ustawy o CIT nie określają zasad dokonywania korekt przychodów. Dlatego odwołał się do art. 12 ust. 1 i 3 oraz art. 12 ust. 3a ustawy o CIT. W jego ocenie literalna wykładnia tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta