Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spisek z Magdalenki. Teoria, która okazała się zmyśleniem

28 października 2013 | Publicystyka, Opinie | Jan Skórzyński
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Fotorzepa

Pokojowa zmiana systemu to nie mit, tylko prawda. Polska droga 
od komunizmu prowadziła przez opór i strajki, ale też poprzez negocjacje 
i kompromisy – twierdzi historyk.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" w kunsztownym felietonie zamieszczonym w numerze z 19–20 X 2013 drwi z przekonania, że Polską rządzą tajne służby, które „w roku 1989 podzieliły się władzą z opozycją, czyli kręgiem Wałęsy (...). Centrum tej tajemnej władzy jest gdzieś na Mokotowie, może pod podłogą willi Czesława Kiszczaka. To tajemny schron atomowy, w którym są kopie wszystkich teczek w mikrofilmach i spore zasoby gotówki". Klinicznym przykładem stylu myślenia opisanego przez Bogusława Chrabotę jest opublikowany w tej samej gazecie tekst Sławomira Cenckiewicza pt. „Magdalenka. Teoria spiskowa, która okazała się prawdą".

Zdeformowany kontekst

Jaka była sytuacja polityczna w Polsce w przededniu rozmów Okrągłego Stołu? Cenckiewicz za najbardziej miarodajnych świadków uznaje generała Kiszczaka i jego podwładnych, skoro na nich się powołuje. Ja uważam, że warto posłuchać innego świadka, a zarazem wybitnego uczestnika tamtych negocjacji, które doprowadziły do zawarcia kompromisu między władzami PRL a Solidarnością. „Ówcześnie żadna ze stron nie była dostatecznie silna – konfrontacja mogła się źle skończyć dla każdej z nich. Stąd decyzja o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9676

Wydanie: 9676

Spis treści
Zamów abonament