W jaki sposób chronić domy przed powodzią
Co roku powtarzają się powodzie. Skala szkód, zniszczeń i tragedii towarzyszących temu zjawisku potwierdza pilną potrzebę podjęcia wcześniejszych działań mogących ograniczyć lub wręcz wyeliminować negatywne skutki występowania żywiołu.
Ochrona przed skutkami powodzi wymaga nie tylko znajomości stanu zagrożenia, ale i umiejętności wykorzystywania różnego rodzaju rozwiązań organizacyjnych i technicznych z zakresu profilaktyki powodziowej.
Rozmowy przeprowadzane z poszkodowanymi potwierdzają konieczność zastąpienia uciążliwych, mało skutecznych i kosztownych metod tradycyjnych technikami bardziej efektywnymi. Jedną z nich jest system mobilnych zapór przeciwpowodziowych. Pozwala on zarówno bronić pojedyncze, konkretne obiekty, np. budynki mieszkalne, ujęcia wody, oczyszczalnie, stacje paliw itp. Może też być, w razie potrzeby, wykorzystany do budowy niewielkich zbiorników wodnych oraz do tworzenia kontrolowanych wylewów na przygotowanych terenach.
Ponad 30 proc. wałów jest w złym stanie technicznym i mogą wystąpić przerwania przy wysokich stanach wody
Schowani za wałami
Aktem prawnym, określającym zasady ochrony przeciwpowodziowej na obszarze Polski, jest ustawa z 18 lipca
2001 r. prawo wodne (tekst jednolity DzU z 2012 r., poz. 145). Zgodnie z jej przepisami ochrona przed powodzią jest zadaniem organów administracji rządowej i samorządowej. Natomiast priorytetem w przypadku powodzi, jest ochrona ludzi i mienia przed skutkami powodzi.
Zakres realizacji działań organów administracji publicznej zmierzających do ochrony ludzi i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta