Jak prezentować w sprawozdaniu zmiany polityki rachunkowości
PROCEDURY | Korekty wynikające z zastosowania nowych zasad do danych porównawczych ujmuje się w ciężar kapitału (funduszu) własnego jako zysk/strata z lat ubiegłych.
Katarzyna Pośnik
Sprawozdanie finansowe jest dla szerokiego grona użytkowników podstawowym źródłem informacji o prowadzonej przez daną jednostkę działalności i jej rezultatach. Poczynając od inwestorów, a na pracownikach kończąc, użytkownicy oczekują, że informacja zawarta w sprawozdaniu jednostki będzie posiadała określone cechy jakościowe gwarantujące jego użyteczność. Jedną z takich cech jest porównywalność, czyli zapewnienie, że sprawozdania finansowe na przestrzeni lat są przygotowywane według tych samych reguł. A to umożliwi użytkownikom porównanie danych w czasie oraz i możliwość porównania danej jednostki do innej. Zazwyczaj dane sprawozdawcze i dane porównawcze, wynikające z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, wykazane w rocznym sprawozdaniu finansowym za bieżący rok obrotowy, są porównywalne. Bywa jednak, że porównywalność danych jest zakłócona zdarzeniami, które szerzej będziemy omawiać poniżej, a które należy odpowiednio zaewidencjonować i ująć w sprawozdaniu, aby doprowadzić wyniki do porównywalności.
NA KTÓRE ZDARZENIA ZWROCIĆ UWAGĘ
Każde zdarzenie polegające na:
- zmianie polityki rachunkowości,
- zidentyfikowaniu błędu w latach poprzednich,
- zmianie wartości
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta