Ile trzeba oddać fiskusowi za mieszkanie w spadku lub w darowiźnie?
Wnuczka, która po sprzedaży odziedziczonego lokalu kupi działkę, zapłaci podatek, gdy grunt nie będzie budowlany.
Czytelnik chce przekazać mieszkanie wnuczce. Pyta, czy lepiej zrobić darowiznę, czy zapisać lokal w spadku?
Dobiesław Stefaniak: W kontekście obciążeń podatkowych zarówno darowizna mieszkania, jak i przekazanie go w ramach testamentu niesie ze sobą takie same konsekwencje. Zwolnienie w podatku od spadków i darowizn – na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (ustawa o p.s.d.) – przysługuje najbliższej rodzinie: małżonkowi, zstępnym (np. dzieciom, wnukom), wstępnym (np. rodzicom, dziadkom), pasierbom, rodzeństwu, ojczymowi i macosze, którzy nabyli rzeczy lub prawa.
Zatem nabycie mieszkania przez wnuczkę, czy to w ramach darowizny, czy też w ramach spadku, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
O ile w kwestiach podatkowych nie ma istotnych różnic, o tyle należy zwrócić uwagę na dodatkowe koszty związane z umową darowizny bądź też sporządzeniem testamentu.
Co jest zaletą, a co wadą darowizny w tym przypadku?
Niewątpliwie to, że przeniesienie własności tejże nieruchomości nastąpi w chwili podpisania aktu notarialnego dokumentującego czynność przeniesienia własność lokalu. Wadą tego rozwiązania jest natomiast jego koszt, gdyż strony zawierające umowę darowizny, zobowiązane będą ponieść m.in. koszt taksy notarialnej.
Jeśli zaś chodzi o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta