E-faktura: taniej i szybciej
Nowe technologie | Z wdrożenia elektronicznych faktur korzystają zarówno ich wystawcy, jak i odbiorcy.
Dariusz wolak
Eliminacja tradycyjnych, papierowych faktur z obrotu gospodarczego i zastąpienie ich fakturami elektronicznymi to proces, którego nie da się odwrócić. Oczywiście, zmiana następowała będzie stopniowo. Na razie żaden z krajów unijnych nie zamierza obligatoryjnie zmuszać przedsiębiorców do przejścia na e-faktury. Niemniej jednak Unia Europejska oczekuje, że do 2020 r. e-faktura stanie się główną formą fakturowania w krajach wchodzących w jej skład.
Nieracjonalny opór
Polska zajmuje odległe miejsca w rankingu państw wspólnoty, jeśli chodzi o korzystanie z elektronicznych faktur. Stanowią nie więcej niż kilkanaście procent wszystkich faktur krążących w gospodarce. Niski wskaźnik wynika z faktu, że firmy nie posługują się nimi, bo nie robią tego też ich partnerzy biznesowi. Przedsiębiorstwa są też przyzwyczajone do korzystania z papierowej dokumentacji. Boją się też, że przejście na nowy system będzie od nich wymagało dodatkowych inwestycji w oprogramowanie.
Szczególnie ostatni z argumentów jest łatwy do obalenia. Nawet jeśli firma będzie musiała ponieść pewne wydatki na zmiany w systemie IT, to szybko zwrócą się one dzięki mniejszym kosztom obsługi faktur. Szacuje się, że średni koszt wystawienia i przesłania kontrahentowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta