Kupując przedsiębiorstwo, możesz zapłacić za jego długi wobec fiskusa
PROCEDURY | Przed zakupem funkcjonującej na rynku firmy warto sprawdzić, czy poprzedni właściciel terminowo uiszczał daninę związaną z jej prowadzeniem. Nabywca stanie się bowiem solidarnie odpowiedzialny za jego zaległości podatkowe.
Jarosław Włoch
Taką konsekwencję nabycia przedsiębiorstwa lub jego części ustawodawca wprowadził w art. 112 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Zgodnie z tym przepisem nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem (zbywcą) za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach. Zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Trzy przesłanki
Do powstania takiej odpowiedzialności konieczne jest zatem, aby:
- doszło do nabycia zespołu składników majątku stanowiącego przedsiębiorstwo (lub jego zorganizowaną część),
- zaległości podatkowe były związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz
- nabywca zachowując należytą staranność mógł dowiedzieć się o istnieniu takich zaległości.
Jeśli przesłanki te są spełnione, to nabywca może odpowiadać całym swoim majątkiem. Ale tylko do wartości przejętego przedsiębiorstwa. Może to zatem oznaczać istotne zagrożenie dla jego składników majątku.
Organ wybierze swoją ofiarę
Odpowiedzialność ma charakter solidarny. Nabywca staje się dłużnikiem solidarnym, co oznacza, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta