Opłatę rejestracyjną można rozliczyć w kosztach
Aby samochód mógł poruszać się po drogach publicznych, powinien nie tylko legitymować się świadectwem homologacji bądź badań technicznych. Musi być także zarejestrowany.
- Podstawowym rodzajem działalności prowadzonej przez moją firmę jest przewóz krajowy osób i rzeczy. Firma zatrudnia ponad 20 zawodowych kierowców, posiada również odpowiednie ciągniki do transportu rzeczy i pojazdy do transportu osób. Ostatnio zakupiliśmy nowy ciągnik. Oczywiście będzie on środkiem trwałym wykorzystywanym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jest sprawny i kompletny. Czy opłata rejestracyjna może być bezpośrednio zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, czy raczej powinna powiększać wartość początkową takiego składnika majątku? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (art. 22 ustawy o PIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 (art. 23 ustawy o PIT) zawierającym katalog wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że ustalając podstawę opodatkowania podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania tych wydatków, które zostały w tym przepisie enumeratywnie wymienione. Wyłączeniem tym objęte zostały m.in. wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych i wartości niematerialnych (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta