Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Socjalny koszt spóźnionej informacji

09 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Wioleta Polak

PROCEDURA | Jest ryzyko, że pracodawca, który przekroczył termin powiadomienia załogi że nie wypłaci świadczeń urlopowych, zostanie do tego zmuszony.

  • Zbliża się koniec roku, a pracodawca nie przekazał ani pierwszej, ani drugiej transzy pieniędzy na zakładowy fundusz socjalny. Spóźnił się z też z poinformowaniem załogi, że nie tworzy tego funduszu i w tym roku nie wypłaci świadczeń urlopowych. Jakie są tego konsekwencje? Czy pracownicy mogą domagać się wypłaty świadczeń? – pyta czytelnik.

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm., dalej ustawa o zfśs) nakazuje utworzenie funduszu pracodawcom, którzy według stanu na 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Ci, którzy nie angażują 1 stycznia takiej grupy, zgodnie z literalnym brzmieniem ustawy o zfśs, mogą, ale nie muszą utworzyć fundusz. Jeśli tego nie robią, mają prawo zdecydować o wypłacie świadczeń urlopowych.

Trzeba powiadomić

Jeśli „mniejszy" pracodawca nie chce tworzyć funduszu ani wypłacać świadczeń, musi spełnić wymogi ustawy o zfśs. Zgodnie z jej art. 3 ust. 3a pracodawca, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy (uzp) oraz nie musi wydawać regulaminu wynagradzania, o swojej decyzji powinien poinformować załogę w pierwszym miesiącu roku kalendarzowego, tj. do 31 stycznia. Z kolei ten, który jest objęty uzp lub ma obowiązek wydać regulamin...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9710

Wydanie: 9710

Spis treści

Ekspert księgowy

Okładka o Papieżu

Zamów abonament