Korekta przychodów – na bieżąco czy wstecz
CIT | Mimo że przepisy podatkowe w tym zakresie się nie zmieniały, fiskus od jakiegoś czasu dyktuje inne zasady ujmowania faktur korygujących sprzedaż. Powód ich wystawienia nie ma już wpływu na sposób rozliczenia.
W praktyce biznesowej korekta faktur VAT i co za tym idzie korekta przychodów, nie jest sytuacją nadzwyczajną. Przyczyny korekty mogą być różne – począwszy od błędnego wystawienia faktury, po korekty wynikające z sytuacji, o których podatnik nie wiedział w momencie wystawiania faktury.
W zależności od jej rodzaju, korekta może zwiększać przychód (korekta in plus), bądź ten przychód obniżać (korekta in minus). W konsekwencji powoduje to, że skutkiem korekty może być powstanie zaległości podatkowej lub nadpłaty podatku. Właśnie z uwagi na daleko idące konsekwencje korygowania przychodów, zasady ich dokonywania powinny być sformułowana jasno i precyzyjnie, tak, aby podatnik nie miał wątpliwości, w jaki sposób należy w takiej sytuacji postępować. Czy obowiązujące przepisy ustawy o CIT dają przedsiębiorcom klarowne rozwiązania?
Co jest w przepisach
Odpowiedź na to pytanie jest niestety bardzo prosta. Dlaczego „niestety"? Dlatego, że przepisy ustawy o CIT w ogóle nie zawierają zasad dotyczących korygowania przychodów.
Ustawa o CIT określa, czym są przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 12 ust. 3 tej ustawy za przychody z działalności gospodarczej osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta