Elastyczność kontra bezpieczeństwo
Wkrótce umowy-zlecenia zostaną „ozusowane". Wzrosną koszty pracy, ale będzie bardziej sprawiedliwie.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza.
W naszej akcji „Teraz przedsiębiorczość" będziemy podpowiadać rządowi konkretne rozwiązania, które pomogą w poprawie prowadzenia biznesu w Polsce. W kolejnych odcinkach cyklu poszukamy sposobu na dalszy awans w rankingu Economic Freedom przygotowywanym przez Heritage Foundation, w którego ostatniej edycji znaleźliśmy się na 57. miejscu. Kolejny odcinek akcji poświęcamy prawu pracy, które powinno ewoluować wraz ze zmieniającą się rzeczywistością.
1. W połowie stawki
Pod względem „wolności pracy" Polska zajęła 81. pozycję na ponad 160 krajów.
W ocenie takich elementów, jak wymagania dotyczące redukcji zatrudnienia, długości wymówienia i wysokość odpraw dla zwalnianych pracowników, elastyczności czasu pracy i wysokości płacy minimalnej do produktywności pracowników, otrzymaliśmy nieco ponad 62 punkty. To więcej niż Francja, Niemcy czy Portugalia, ale mniej niż Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.
2. Efekty sztywnego prawa
Kwestia elastyczności prawa pracy jest problemem bardzo drażliwym społecznie.
Teoretycznie moglibyśmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta