Połączenie skutkuje sukcesją uniwersalną
UPRAWNIENIA. Skoro spółka przejmującą weszła we wszelkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, to zachowana jest tożsamość kupującego. W wyniku wystawienia noty korygującej nie dojdzie zatem do zmiany strony transakcji.
- ABC spółka akcyjna połączyła się 19 listopada 2013 r. z Alfa spółka z o.o. Połączenie nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych poprzez przeniesienie całego majątku spółki z o.o. na spółkę akcyjną. Po dniu połączenia ABC spółka akcyjna otrzymała faktury wystawione z datą po dniu połączenia na spółkę Alfa (przez kontrahentów przejętej spółki Alfa). Czy możliwe jest dokonanie zmiany danych nabywcy w drodze wystawienia noty korygującej przez przejmującą spółkę ABC? – pyta czytelnik.
Nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 8–15 rozporządzenia w sprawie faktur >patrz tekst wyżej.
Tylko konkretny podatnik
Organy podatkowe przyjmują, że zwrot „jakakolwiek informacja wiążąca się z nabywcą" oznacza możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta